Dažnėja smurtas karantino metu

Šalyje paskelbtos karantino sąlygos apsaugo nuo viruso, bet, deja, tampa palankia terpe smurtui pasireikšti. Apriboti socialiniai kontaktai, darbas iš namų arba jo netekimas, buities rūpesčiai tampa tikru išbandymu santykiams. 19% Lietuvos gyventojų ir net 25% moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje. Tačiau didžioji jų dalis (60%) nesikreipia pagalbos.

Karantinas – galimybė pagalvoti apie artimųjų, giminių, draugų ir kaimynų saugumą!Šalyje paskelbtos karantino sąlygos apsaugo nuo viruso, bet, deja, tampa palankia terpe smurtui pasireikšti. Apriboti socialiniai kontaktai, darbas iš namų arba jo netekimas, buities rūpesčiai tampa tikru išbandymu santykiams. 19% Lietuvos gyventojų ir net 25% moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje. Tačiau didžioji jų dalis (60%) nesikreipia pagalbos.
Policijos išankstiniai duomenys rodo, kad smurto artimoje aplinkoje apimtys, kaip ir daugelyje valstybių, Lietuvoje per karantiną auga.
Smurto artimoje aplinkoje prevencijos specialistai pabrėžia, kad norint padėti žmogui, patiriančiam tokį smurtą, labai svarbu kad jis turėtų palaikymą iš aplinkos. Deja, smurtautojai dažnai būna gerokai apriboję socialinius aukos ryšius, pavyzdžiui, neleidžia net skambinti artimiesiems, o ir artimųjų pasitaiko tokių, kurie smurtą artimoje aplinkoje toleruoja ir aukai padėti neskuba.
Situaciją aštrina ir Lietuvoje paskelbtas karantinas – paprastai aukos laukia, kol liks vienos ir tik tada ieško pagalbos. Laukia, kol smurtautojas išeis į darbą, o vaikai – į mokyklas ir tik tada, pavyzdžiui, pabėga pas gimines ar draugus. Per karantiną, kai šeimos nariai dažniausiai lieka namuose, tokių galimybių sumažėjo.
Smurtas artimoje aplinkoje yra žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas. Priimdama Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą valstybė įsipareigojo suteikti apsaugą ir pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje. Įstatymas įpareigoja policiją perduoti smurtą artimoje aplinkoje patyrusio žmogaus kontaktus Specializuotos kompleksinės pagalbos centrui, kurio specialistai susisiekia su nukentėjusiu asmeniu ir pasiūlo jam specializuotą kompleksinę (konsultanto, teisininko, psichologo ir kt.) pagalbą. Kiekvienas smurtą artimoje aplinkoje patiriantis asmuo gali kreiptis į Specializuotos kompleksinės pagalbos centrą (SKPC) ir asmeniškai. Pagalba yra nemokama ir konfidenciali.Šiandien absoliuti dauguma aukų – tos, kurios dėl smurto kreipėsi į policiją. O tai dažniausiai reiškia fizinį smurtą ir grėsmę gyvybei. Ir kiekvienas toks atvejis – ilgesnio ar trumpesnio smurtinių santykių kelio riba, kartais, deja, net tragiška pabaiga aukai. Dar neišmokome suprasti, kad psichologinis, seksualinis, ekonominis smurtas lygiai taip pat žalojantis ir dažnai – dar ir fizinio smurto preliudija.✅ Per pirmus tris šių metų mėnesius SKPC specialistai padėjo 3272 smurto artimoje aplinkoje aukoms. Joms buvo suteiktos 14 665 informavimo/konsultavimo, psichologinės, teisinės ir kitos pagalbos.
Moterys sudarė – 81 proc. visų nukentėjusių.
Beveik 89 proc. smurtautojų – vyrai.
95,4 proc. nukentėjusių moterų nukentėjo nuo vyrų.
59,3 proc. nukentėjusių vyrų nukentėjo nuo vyrų.Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų specialistai karantino metu dirba įprastu režimu ir toliau teikia pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nuketėjusiems asmenims visoje Lietuvoje.❗️ KA DARYTI PATYRUS SMURTĄ? ❗️1️⃣ Kilus pavojui, kai norima išsikviesti policijos pareigūnus, reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

❗️ JEIGU JAUČIATE, KAD SMURTO PROTRŪKIS GALI ĮVYKTI NETRUKUS, eikite į saugiausią vietą namuose arba į patalpą, kuriose yra išėjimo durys. Venkite virtuvės arba garažo, kuriuose laikomi peiliai arba kiti pavojingi daiktai. Taip pat stenkitės neiti į mažas, uždaras patalpas, tokias kaip vonia, iš kurių gali būti sunku pabėgti.2️⃣ Policijos informacijos telefono numeriu 8 700 60000 paskambinę asmenys, galintys tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, arba asmenys, nerimaujantys, kad dėl smurto artimoje aplinkoje gali nukentėti jų artimieji, bus informuojami apie konkrečios gyvenamosios vietos Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų kontaktus.3️⃣ Jei smurtautojas yra šalia ir nėra galimybės skambinti telefonu, galima numeriu 112 išsiųsti SMS žinutę.❗️ SVARBU:
1. SMS žinutės rašomos lietuvių kalba, be diakritinių ženklų, t. y. be raidžių su nosinėmis, varnelėmis ar brūkšneliais (pvz.: ą, ž, č, ū).
2. SMS žinutėje turi būti nurodyta:
2.1. pranešėjo vardas ir pavardė;
2.2. tikslus įvykio (nelaimės) vietos adresas: savivaldybė, seniūnija, miestas, gyvenvietė ar kaimas, gatvės pavadinimas, namo ir buto numeris (pvz., Panevezio m. Savanoriu pr. 20-20; Kupiskio r. sav., Skiemoniu sen., Ozioniu k.);
2.3. kas atsitiko ir kokios pagalbos tarnybos (greitoji medicinos pagalba (GMP), policija, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba) reikia.
Jei informacija bus neišsami, Bendrojo pagalbos centro pareigūnai turės ją tikslinti, tęsti susirašinėjimą ir reagavimas į pagalbos prašymą gali užtrukti. Todėl asmenims, galintiems tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, rekomenduojama iš anksto susikurti SMS pranešimo šabloną su galimu pagalbos prašymo turiniu.
Kreipdamiesi į BPC, laikykite savo telefono garsą išjungtą, konsultantas atsiųs atsakomąją SMS bei, ryšiui nutrūkus, gali būti perskambinama.4️⃣ JEI JAUČIATE AUGANČIĄ ĮTAMPĄ SANTYKIUOSE (ypač, jei smurto atvejų yra buvę ir anksčiau), kol dar galima, stenkitės susisiekti su Specializuotos pagalbos centru savo savivaldybėje (www.specializuotospagalboscentras.lt/) arba skambinkite į Pagalbos moterims liniją telefonu 8 800 66366.

👉 Nuo smurto namuose nukentėjusios moterys susiduria su daugybe kliūčių ieškodamos pagalbos ar ją priimdamos. Tad kiekvienas palaikantis žodis ar padrąsinimas joms yra labai svarbus.
👉 Jei įtariate, kad jūsų pažįstama patiria smurtą šeimoje, papasakokite jai apie Specializuotos kompleksinės pagalbos centrus, kurie tokiais atvejais teikia nemokamą pagalbą:Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų specialistai karantino metu dirba įprastu režimu ir toliau teikia pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nuketėjusiems asmenims visoje Lietuvoje.✅ SMURTAS YRA NUSIKALTIMAS IR NEGALI BŪTI TOLERUOJAMAS. PADĖKIME SMURTĄ PATYRUSIEMS GAUTI PAGALBĄ.✅ Panevėžio agentūra „SOS vaikai“, vykdydama Specializuotos pagalbos centro funkcijas PANEVĖŽIO APSKRITYJE (Panevėžio mieste ir rajone, Rokiškio, Pasvalio, Kupiškio, Biržų rajonuose), teikia nemokamą specializuotą kompleksinę pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje: informavimas, konsultavimas, specializuota psichologo ir teisininko pagalba, emocinė parama bei palaikymas, tarpininkavimas institucijose, pagalba tvarkant dokumentus.

✅ Suteikta pagalba įgalins Jus įveikti ydingą smurto ratą ir kurti naują gyvenimą be smurto ir prievartos sau ir savo vaikams.

✅ Konsultacijos teikiamos darbo dienomis nuo 9 iki 18 val. telefonais: 8 671 80080, 8 675 30038 (konsultantės), 8 699 86866 (vadovė Irma Zabulionytė).

Taip pat galite kreiptis el. paštu paramosnamai@gmail.com ir mes su Jumis susisieksime.